2023. július 18., kedd

 
                                Szilágyi Károly bass-bariton operaénekes 
                                        Hegyközcsatár szülötte

                                                                   Orendt Mihály Bihar-kutatótól

Szilágyi Károly született Hegyközcsatáron, 1943-ban. 1950-57 között a telepúlésen járja ki az általános iskolát. 1957-65 között nyolc éven át pedig villanyszerelőként dolgozik Nagyváradon, ahol munka mellett, esti tagozaton elvégzi az érettségit. Közben 1959-61 között a nagyváradi Francisc Hubic nevét viselő Zeneiskolában tanul énekelni.

Ebben az időszakban végez két híres színész is Széles Anna és Adrian Pintea, valamint a román népzene kiválóságai: Florica Ungur, Florica Duma, Florica Zaha, Maria Haiduc. 
Az opera berkein belül együtt végez Alexandru Pantea-val, aki (1990-ben) a bécsi opera tenorénekese lesz, valamint Pánti Anikó szoprán énekesnővel, aki (1990-ben) a budapesti operaház énekesnőjévé növi ki magát.

1985-től Essenben lép fel. F.Sz. Petur (Erkel F.: Bánk bán); Valentin (Gounod: Faust); Escamillo (Bizet: Carmen). 2004 November 22-én ebben az operaházban lép fel egy nagyszabású humanitárius koncerten, mely "A romániai utcagyerekekért" nevet viselte. 

A bevételt az értük dolgozó egyesületek hivatalok javára gyűjtötték össze. Mark Adler (tenor) és Martina Serafin (szoprán) társaságában lép fel; Humánus ember lévén szívén viseli az egykori hazájában élő szülők nélkül sodródó gyerekek sorsát;

1971-ben bekerül a Kolozsvári Magyar Opera kórusába, a következő évben pedig felvételt nyer a kolozsvári zeneakadémiára.

1977-ben végzi el tanulmányait a kolozsvári Gheorghe Dima Konzervatóriumban. Külföldre távozásáig a kolozsvári Állami Magyar Opera fiatal generációjának legtehetségesebb magánénekesei közé tartozik.

Ezt követően rendszeres sikerekkelel szerepel a vezető európai operaházakban, mint például: Wiesbadenben, Drezdában, Münchenben, fellépett a Berlini Filharmonikusokkal, majd Essenbe szólítja az élet, itt szinte az összes nagy bariton főszerepet elénekeli, mint azt egyik Magyarországi fellépése során az egyik újságírónak elmondotta.

2006-02-04-én az Essen-i Zenés Színházban Giuseppe Verdi "Luisa Miller" c. operáját adják elő az ő közreműködésével. Rendező: Dietrich Hilsdorf; Karmester: Soltész István; Szilágyi Károly (bariton) kimagasló előadása mellett kiválló alakítást nyújtanak még, többek között a következő énekesek: Mikhail Davidoff (tenor), Gritt Gnauck (szoprán), Almas Svilpa (basszus), Marcel Roşca (basszus), Annalisa Raspagliosi (szoprán) és Marie-Helen Joël (mezzoszoprán).

Visszaemlékezéseim

Fiatal évei nehézségekkel telt éveket hoztak számára, mindaddig, amíg fel nem fedezték és el nem kezdték egyengetni az útját. Szívós akaraterővel haladt az úton, ami már rég ki volt jelölve számára dédelgetett céljai felé. Nagynénémmel Kalmár Margittal (édesanyám hugával) járt egy osztályba. 

Hegyközcsatárban a nagymamája nevelte. A hatvanas évek vége fele volt szerencsém megismerkedni vele és hatalmas motorkerékpárjával. Egyik alkalommal megállt előttünk rám mosolygott és kellemes baritonján rám szólt, jössz a pályára kisöreg? 

Én félősen bólintottam a fejemmel, megszeppenve az érces férfihangtól és a pöfékelő motorkerékpártól. Felpattantam mögé. 

- Kapaszkodj belém kiskomám és el ne engedj! szólt hátra és már indultunk is az "Avasgaz"-ra, a közeli focipálya felé, ahol ő volt a sztár, én pedig, mivel igen csak kisgyerek voltam még, egyszerű labdaszedőként tevékenykedtem. 

Tetszett a mély férfias hangja, egyenes tiszta tekintete, később a hetvenes évek végén egy nagyváradi koncertje alkalmával tiszteletjegyeket osztott ki a faluban, a kb. tíz belépőből én is kaptam egyet, volt énektanárom Éles Béla jóvoltából, aki viszont engem szeretett volna hasonló karrier mögött látni. 

A művész úr az előadás után nagyon fáradt volt, ennek ellenére fogadott bennünket. Hogy megy a skálázás, kisöreg? 

Meghallgatott, majd azt mondta, igen jó hangú gyerek, tanulnia kellene, komlóvölgyi gyerek, ő volt a kedvenc labdaszedőm, a Kalmár Marika fia vagy, ugye? 

Hogy emlékezett-e rám? Vagy, csak a tanár bácsi elbeszéléseiből tudta, hogy ki vagyok, ezt már nem tudom meg sohasem. De az biztos, hogy akkor csillogó szemekkel léptem ki az utcára. 

Énekesi karrierem sajnos nem tört ki a község és a szomszédos községek határain kívülre. Ma már tisztába vagyok vele, hogy olyan erős kiművelt hangom sohasem lett volna, mint Szilágyi Karcsinak. 

Az ő hangjával születni kell, ez egy isten által adományozott csoda, s ez a csoda a hetvenes évek elejére már be is teljesült, elindult egy nagy karrier.

Idén (2008) tölti be a 65-ik életévét, Isten éltesse sokáig művész Úr! 😊👍

                                                Szerepei:




Nos, elárúlhatom, hogy a 2008-ban írt cikkemet egy kicsit átírtam, kikozmetikáztam, hisz annyi víz folyt le 15 év alatt a Tiszán, a Dunán meg valamivel mégtöbb, hogy nekem is haladnom kella kor kihívásaival. 

Bizony-bizony a művészűr idén tölti a 80-ik életévét, melyhez innen kívánunk mi Csatáriak - és mindazok, akik hallhatták egykor az ő csodás orgánumát - egészségben és boldogságban gazdag hosszú, eredményes életet. 
 
Ez a szép életút persze magáért beszél, hisz végig járta és énekelte a világ leghíresebb operaházait, olyan neves művészekkel, mint amilyen ő is. Éltesse és tartsa meg nekünk az Úr még nagyon-nagyon sokáig kedves művész Úr! 

😊👍